Store vs Name Brand

This is mainly about food or other groceries. However, this could be items outside that. If you want easy money savings, this is a great place to start. This is something I am very into.

From my personal experience, I can save upwards of $25 or more per trip just by buying store brand. Some things I actually prefer store name to name brand.

K cups for the Keurig are one item worth mentioning. I only pay $5 for 12 vs $8 or 9 per 12. If we buy in bulk of 6 pack, it’s only $27. Significant savings compared to name brands.

While I will say I will buy only name brand for some things (Dawn dish soap), I try for store brand products. It does show in the checkout line.

I hope you enjoy the rest of your day,

Matt

Advertisements

Repurpose, Reuse, Recycle

We live in a generation where we toss everything away. There are many things that are put into landfills that could be used for something else. Just think of everything you put into the garbage or even recyclables.

One thing I reuse religiously are grocery bags. With 5 cats, it needs a frequent cleaning. Living in close quarters, city dwelling, they are a lifesaver. Another thing are boxes. If I get a shipment from online, I will use the box for storage or use it to mail something elsewhere.

Water bottles seem to be tossed after a single use. Not so in my household. In our state water bottles can be returned for the 5 cents. We reuse the bottles so much the label comes off.

This one may be a bit unorthodox, but using milk jugs as free weights. Filled up it would only be 8lbs, but for cheap weights it can work. Just have to get creative with the usage.

Theres plenty of other options, just think twice before throwing something away.

I hope you enjoy yhe rest of your day,

Matt