Buying In Bulk

One thing I prefer to do when shopping is buying in bulk. I will give a few examples later on to show the benefits of it. Expect to pay a little more upfront, but pay less in the long run. If you have a spare $50, you can go to a warehouse type stores and get a membership. There it is easy to spend hundreds of dollars without even thinking.

However, most grocery stores will have bulk items in a more reasonable size and priced packages. Not only can buying in bulk save money, it helps reduce amount of times you need to go to the store. Sounds like a win-win, ya?

So, some examples of buying in bulk would include pasta, canned foods, poultry, beef and even eggs. All of which have a decent shelf life if stored properly. One great deal to buy in bulk (actually twin pack) is Jif Peanut Butter. Instead of $6.xx for one 40oz jar, I paid $7.xx for a twin 40oz pack. I didnt need 2 at the time, but since itll last a while, I may want it later on.

Some other examples of buying in bulk are 4 cans of chef boyardee for $3.49 instead of 99 cents. Small savings can and do add up.

Enjoy the rest of your day,

Matt